Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Części BOMAR

Przy zakupie piły taśmowej najważniejszą kwestią, nad którą powinniśmy się zastanowić jest jej zastosowanie. Na rynku dostępne są piły do cięcia drewna, metalu czy włókna szklanego. Właśnie za względu na wykorzystanie piły dzielimy na bimetalowe, ze stali węglowej i z węglikami spiekanymi. Co kryje się pod tymi nazwami? Piły bimetalowe nadają się do stali nierdzewnej, niestopowej, konstrukcyjnej, narzędziowej i różnorodnych mieszanin metali. Piły ze stali węglowej sprawdzą się natomiast w cięciu stali miękkich, drewna, żeliwa, mosiądzu, ołowiu, brązu, cynku, metali nieżelaznych i materiałów z włókna szklanego. Piła z węglikami spiekanymi jest rozwiązaniem, gdy zarówno piła bimetalowa, jak i węglowa nie mogą sobie poradzić. Tnie stal sprężynową czy hartowaną. Wybór odpowiedniej piły zależy więc od naszych preferencji.

Jak dbać o zakupiony sprzęt?

Piły, jak każde urządzenie w trakcie użytkowania ulegają zużyciu. Na zniszczenia najbardziej podatne są zęby piły, czyli elementy, które mają bezpośredni kontakt z ciętym materiałem. Powodów może być wiele: nieprawidłowa konserwacja sprzętu lub jej brak, złe dopasowanie piły do materiału, nieprostopadłe cięcie, zbyt duża prędkość czy zbyt duży posuw. Również zerwanie taśmy świadczy niewątpliwie o tym, że nieodpowiednio eksploatujemy sprzęt. Te bądź inne uszkodzenia niekoniecznie jednak skazują nas na kupno nowego modelu.

Bardzo często mamy możliwość wymiany poszczególnych elementów – na rynku działa sporo dystrybutorów, oferujących dosyć bogaty asortyment – uwagę warto zwrócić przede wszystkim na części Bomar, gdyż są one gwarantem jakości i solidności. Nic nie zastąpi jednak odpowiedniej konserwacji. Warto więc regularnie sprawdzać stan naszego urządzenia i korzystać z niego zgodnie z instrukcją..