Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Przecinarki Taśmowe

Czy urządzenia stosowane w zakładach rzemieślniczych można z powodzeniem wykorzystać w tworzeniu sztuki? Ależ oczywiście! Okazuje się, że przecinarki taśmowe do drewna, piły taśmowe do metalu, tokarki czy frezarki mają szerokie zastosowanie. Używane w profesjonalnych zakładach, obecne w domowych warsztatach, znajdują swoje miejsce i w pracowniach artystów-rzeźbiarzy. Za ich pomocą tworzy się misterne i niebywałe pod względem konstrukcyjnym figury.

Alan Williams, brytyjski rzeźbiarz, tworzy z metalu (częściowo ze zużytych łyżek, noży i widelców) absolutnie niezwykłe, perfekcyjne w każdym detalu rzeźby, przedstawiające m.in. zwierzęta (fantastyczny orzeł, kogut i pancernik). W 2013 roku w Filadelfii James McNabb wykreował przestrzenny obraz metropolii – z charakterystycznymi drapaczami chmur – i nadał mu różne formy, np. stołu. Wszystko to z drewna „z odzysku” potraktowanego piłą taśmową. Dwa lata wcześniej, w 2011 roku, otwarto wystawę innego artysty, o którym mówiono, że używa piły jak ołówka. Był nim Sam Maloof. Jeszcze wcześniej, w latach 60. i 70. można było podziwiać modernistyczne rzeźby Briana Wilshire’a w Londynie lub niezwykłe, abstrakcyjne drewniane pudełka Arthura Espeneta Carpentera w Nowym Jorku.

Okazuje się, że artyści na całym świecie pokochali, ze wzajemnością, urządzenia kojarzone zazwyczaj z rzemiosłem.

Jak widać sztuka może pozostać sztuką bez względu na użyty materiał czy wykorzystane narzędzia.

Warto więc czasem spojrzeć pod innym kątem na typowo rzemieślniczy sprzęt, znajdujący się w naszych domach czy zakładach.

Może to, co było dotychczas zwykłym warsztatem przeobrazi się w pracownię artystyczną, praktyczny mebel – w sztukę użytkową, a rzemieślnik odkryje w sobie artystę?.